Synchronizacja online, czyli GPS i internet

Jakie są związki pomiędzy technologią GPS a internetem? Jeśli spojrzymy na to od samych podstaw, to tak naprawdę związków nie ma, ponieważ są to dwie autonomiczne technologie, które rozwijały się niezależnie i od swego zarania nie występowały pomiędzy nimi zależności. Jednak z biegiem czasu okazało się, że możliwości nawigacyjne i lokalizacyjne GPS-a można znacząco zwiększyć właśnie z użyciem walorów internetu. Wie o tym każdy, kto korzysta z nawigacji na smartfonie i dodatkowo podpiera się atutami usługi Google Maps.

Przede wszystkim mamy wspaniałe możliwości pobierania map z internetu, co może odbywać się w czasie rzeczywistym, o ile posiadamy aktywne połączenie internetowe. Dziś nawet telefonia na kartę ma bardzo rozbudowane i atrakcyjne pakiety danych, więc z obsługą map nie powinno być problemu, choć na pewno musimy liczyć się z wyczerpaniem transferu lub naliczeniem dodatkowych opłat, gdy wykorzystamy swój pakiet do cna. Problem ten nie występuje w przypadku smartfonów z systemem Windows, gdzie mapy można zwyczajnie zgrać do pamięci urządzenia.

Droga jaką poruszamy się na przykład podczas joggingu lub rowerowej przejażdżki może być zapisana i następnie pokazana światu za pośrednictwem chociażby Facebooka. Wspomniana już powyżej aplikacja Endomondo pozwala nam bowiem dzielić się swoimi sportowymi osiągnięciami z innymi członkami społeczności. Internet jest w tym celu nieodzowny, ponieważ pozwala nie tylko przesłać informacje o pokonanym dystansie, ale również zsynchronizować je z treścią mapy i tym samym graficznie przedstawić.