Monitoring GPS, czyli flota pod kontrolą

Kolejnym przeznaczeniem dla GPS, wynikającym pośrednio z zagadnienia lokalizatorów opisanego powyżej, jest śledzenie konkretnych obiektów, a ściślej mówiąc pojazdów. Usługi związane z monitoringiem GPS stają się coraz powszechniejsze i przynajmniej od paru lat nie są już czymś osobliwym. Dzięki łączności satelitarnej można bez żadnych ograniczeń ustalać położenie samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów oraz pociągów, statków powietrznych oraz wodnych.

Wszystko po to, aby wiedzieć, gdzie w danym momencie się znajdują i czy są bezpieczne. Rozwiązania tego typu są rzadziej stosowane przez właścicieli pojazdów prywatnych, choć również oni mogą sięgnąć po odpowiednie moduły, z których wiele można konfigurować całkowicie samodzielnie i nie wymaga to szczegółowej wiedzy technicznej. Przede wszystkim jednak z monitoringu korzystają podmioty gospodarcze – firmy kurierskie, spedycyjne oraz transportowe, a także przewoźnicy.

Transport publiczny funkcjonuje znacznie sprawniej, jeśli jego operatorzy wiedzą, czy poszczególne pojazdy poruszają się o wyznaczonym czasie. Na dużą skalę po monitoring GPS sięgają również wypożyczalnie samochodów. To dla nich bardzo naturalne rozwiązanie, ponieważ oddając auta w ręce klientów nie można być w stu procentach pewnym co do tego, czy będą użytkowane zgodnie z regulaminem.

Jeśli na przykład klient wbrew zasadom wynajmu oddali się na zbyt dużą odległość lub przekroczy granicę państwa, którego przekraczać mu nie wolno, można na bieżąco interweniować. Ogólnie rzecz biorąc systemy monitorowania są wartością wszędzie tam, gdzie funkcjonuje flota samochodowa.