Dziecko bezpieczne w foteliku

Dla milionów osób na świecie bezpieczeństwo i dobro dzieci to jedne z najważniejszych wartości. Każdy dokłada starań, aby jego potomstwo miało się dobrze, aby dobrze się czuło i było zdrowe. Ta troska miewa różną postać w zależności od sytuacji i kontekstu.

Jeśli poruszamy się samochodem, także powinniśmy właściwie zaopiekować się maluszkiem, chroniąc go przed potencjalnymi skutkami wypadku lub stłuczki. Podstawowym atrybutem, który nam w tym pomoże jest oczywiście dziecięcy fotelik. Ich wybór jest bardzo szeroki, ale w jaki sposób dobrać odpowiedni? Konstrukcja fotelika powinna być przemyślana, tak aby dziecko było realnie zabezpieczone przed negatywnymi skutkami zderzeń z innym autem.

Amortyzacja wstrząsów to jedno, ale przede wszystkim maluch powinien stabilnie i pewnie znajdować się w foteliku, by w żadnym razie nie wypadł z niego w sytuacji zagrożenia. Sam fotelik musi zostać przypięty pasami do tylnego siedzenia. W pewnych sytuacjach można przewozić dziecko na fotelu przednim, ale tyłem do kierunku jazdy.

Zaniedbanie kwestii związanych z fotelikiem źle świadczy o rodzicach, którym brakuje wyobraźni i odpowiedzialności. Swoje zdanie w tej sprawie ma również polskie prawo, które jednoznacznie zobowiązuje opiekunów do stosowania fotelików w przypadku jazdy z dzieckiem w samochodzie. Za brak fotelika można zostać ukaranym wysokim mandatem, a sprawa może mieć dalsze konsekwencje, ponieważ o wszystkim mogą dowiedzieć się służby socjalne, które przyjrzą się temu, w jaki sposób rodzice dzieckiem się zajmują.